Ničenie národnej kultúrnej pamiatky a výstavba Auparku v Košiciach

V týchto chvíľach prebiehajú v Košiciach na Námestí osloboditeľov prípravné práce na demontáž čerstvej národnej kultúrnej pamiatky Náleziska pevnosť bastiónová - Košice. Bastión Leopold citedely - vojenského opevnenia zo 17. storočia. Demontáž nálezu začína len mesiac po jeho vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku. Nižšie nájdete link na petíciu (formulár) za zachovanie nálezu na pôvodnom mieste v celom rozsahu, ktorú zatiaľ podpísalo vyše 2000 ľudí. Petičný výbor vyzval dvomi listami F. Knapíka, aby v súlade so zákonom aj so svojimi kompetenciami primátora mesta a stavebného úradu podnikol účinné kroky na záchranu nálezu. Vidíme, že sa tak nestalo, ani na listy nedošla odpoveď. (O intervenciu na záchranu nálezu bol písomne požiadaný aj prezident I. Gašparovič.)

K dispozícii na stiahnutie a podpis je aj: Petícia tu

Videá na ktorých je: Ničenie Národnej kultúrnej pamiatky

Dokument o tom, že v Hlavnom meste kultúry - v Košiciach sa dalo prednosť záujmom developera pred tradičnými kultúrnymi hodnotami sa dá pozrieť online aj tu:

Aupark na Námestí osloboditeľov? from kysly on Vimeo.

Nezávislý film 25 ročného Košičana, bakalára strihovej skladby Juliána Bosáka, dáva priestor názorom za aj proti, občanom, odborníkom, laikom, zainteresovaným, je však pohľadom aj samotného autora, ktorý sa tejto téme venoval od jesene 2006, do jari 2008 nezištne, nezávisle a na vlastnú päsť.

Film ako aj diskusiu s autorom plánujeme na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave na jeseň roku 2010 v rámci Akcií Oikos Bratislava

Viac aktuálnych informácií nájdete na stránke: namestie.info

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.