Evolučný park v Bratislave

Už niekoľko rokov sa aktivisti snažia o vytvorenie unikátnej zóny na oddych a rekreáciu, ktorá by mala prínos pre ľudí (relax v nedotknutej prírode) pre prírodu (unikátne pramene Vydrice, vtáctvo a živočíštvo) i pre mesto Bratislava (nedotknutá príroda len na skok od historických pamiatok). Projekt však nedostal zelenú od zástupcov samosprávy..


Podľa návrhu sa prírodná rezervácia s rozlohou bude nachádzať v severovýchodnej časti Bratislavského lesného parku. Územie predstavuje iba 1 % rozlohy mesta Bratislava a zahŕňa aj obľúbené turistické ciele a miesta vyhradené na oddych, ako napríklad Pánova lúka či Malý Slavín, pričom turistom známy Červený kríž a Biely kríž sa nachádzajú v tesnej blízkosti hranice rezervácie. Režim ochrany bude napĺňať motto „Slobodu ľuďom, voľnosť prírode“, čo v praxi znamená, že pohyb osôb v rezervácii nebude obmedzený, a to ani napriek 5. stupňu ochrany..

Počas rokov budú v tejto rezervácií prebiehať zmeny hnané evolúciou, les sa bude premienať a ďaľšie generácie si tak budú môcť uvedomovať hodnotu tohto kúsku nenarušeného lesa, porovnávať a hodnotiť tvorivú schopnosť prírody.

Naším mottom je "Slobodu ľuďom, voľnosť prírode" a aj návrh rezervácie túto myšlienku napĺňa. Na jej území zostane rovnaký režim pohybu osôb i cyklistov ako v súčasnosti a takisto budú zachované i miesta vyhradené na oddych či táborenie (Pánova lúka, Malý Slavín). Naopak, zdôrazní sa zákaz pohybu motorových vozidiel, za čo budú arogantným vodičom hroziť vysoké pokuty. Územie tak bude slúžiť súčasne ľuďom i prírode.

Myslím, že toto je cesta rozvoja cestovného ruchu, zvýšenia zdravia vo veľkomeste i ochrany prírody. Samozrejme, že je treba kvalitne stanoviť, napriek piatemu najvyššiemu stupňu ochrany možnosť vstupu ľudí na bicykloch a so špekačkami.

Ak sa Vám projekt páči a radi by ste pomohli s touto iniciatívou podpíšte online petíciu (tu)

Zdroje a viac info

http://www.vydrica.sk
http://www.changenet.sk/?section=spr&x=277262

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.