Hromadný odchod z celosvetových klimatických rokovaní ovládnutých korporáciami v Poľsku

Hromadný odchod z celosvetových klimatických rokovaní ovládnutých korporáciami v Poľsku - COP19Varšava 21. November – Deň pre plánovaným ukončením medzinárodných klimatických rokovaní vo Varšave, stovky klimatických aktivistov – vrátane Priateľov Zeme – odišli na protest proti neambicióznym rokovaniam a vyjadrili tak aj solidaritu s ľuďmi, ktorí cítia dopady klimatickej zmeny.

K odchodu sa pripojili aj sociálne hnutia, odbory a veľké environmentálne, rozvojové a mládežnícke skupiny ako Greenpeace, Oxfam, WWF, Action Aid a International Trade Union Confederation ako aj mnohí iní. Spolu zastupujú milióny ľudí, ktorí požadujú skutočné klimatické konanie[1]. Odchádzajúci delegáti mali oblečené tričká so sloganom
„Rokovania znečisťovateľov, odchádzame“ („Polluters talk, we walk“), aby tak poukázali na toxické pôsobenie korporácií so špinavou energiou na klimatických rokovaniach a postoj mnohých národných vlád.

Susann Scherbarth, kampaniérka za klimatickú spravodlivosť a energiu z organizácie Friends of the Earth Europe poznamenala:
“Odchádzame frustrovaní a sklamaní – rokovania tu v Poľsku nemajú nič so znížením emisií alebo zabezpečením skutočného riešenia klimatickej zmeny. Odchádzame tiež v solidarite s komunitami a krajinami, ktoré sú ohrozené klimatickou zmenou najviac a pre ktorých tieto rokovania priniesli tak málo. Máme toho dosť.“
Rozhodnutie poľskej vlády pozvať sponzorov z radov veľkých znečisťovateľov a usporiadať summit o uhlí počas rokovaní už tvrdo kritizovali občianske organizácie.

Magda Stoczkiewicz, riaditeľka Friends of the Earth Europe poznamenala:
„Veľkí znečisťovatelia boli privítaní s otvorenou náručou a rokovania sú vedené záujmami korporácií. Pre ľudí alebo planétu tam miesto nie je. Poľská krátkozraká na uhlie orientovaná politika v rámci prezidentúry rokovaní dokazuje, že sú jednými z najšpinavších v histórii.“

Vlády rozvinutých krajín neberú na vedomie vlastnú zodpovednosť pri zabránení klimatickej katastrofy a ochrane ľudí, ktorí strácajú príliš veľa v dôsledku klimatickej zmeny. Postoje týchto vlád na celosvetových klimatických rokovaniach sú čoraz viac riadené obmedzenými ekonomickými a finančnými záujmami medzinárodných korporácií, podľa Priateľov Zeme, obzvlášť Austrália, Kanada, Japonsko a USA.

Friends of the Earth Europe vyzývajú európskych politikov aby zatlačili na rýchle a spravodlivé vedecky podložené zníženie emisií a obnoviteľnými zdrojmi energie podporovanú budúcnosť, ktorá stavia záujmy ľudí do centra pozornosti. Je to spojené s cieľmi EÚ v oblasti klímy a energetiky na rok 2030 na zníženie emisií skleníkových plynov najmenej na úroveň 60% do roku 2030 ako aj ambiciózne ciele v oblasti energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov. Toto musí byť oveľa ambicióznejšie popri pred-2020 akciou.

V súčasnosti potrebujeme medzinárodne uznať, že komunity a krajiny, ktoré trpia nezvratnými škodami spôsobenými klimatickým rozpadom, a vlády potrebujú vyložiť na stôl finančné prostriedky na pomoc rozvojovým krajinám kompenzovať, adaptovať sa na dôsledky klimatickej zmeny a riešiť urgentné rozvojové potreby.

***
Poznámky:

[1] Organizácie zahŕňajú Friends of the Earth International, the International Trade Union Confederation, PanAfrican Climate Justice Alliance, Bolivian Platform on Climate Change, Jubilee South (APMDD), 350.org, Greenpeace, WWF, Oxfam, ActionAid, Young Friends of the Earth Europe a iné.

Maruska Mileta, z Young Friends of the Earth Europe povedala: “V časoch keď pre klimatickú vedu je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, mladí ľudia sa cítia viac sklamaní vládami krajín Dávajú prednosť krátkodobým ekonomickým záujmom pred životne dôležitou klímou pre celú našu budúcnosť.”

- Novinky z rokovaní: http://www.foeeurope.org/climate-justice

- FoEI report, Good energy, bad energy (November 2013): http://www.foei.org/en/good-energy-bad-energy

Viac informácií, nájdete cez tzv. hashtagy #volveremos a #cop19

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.