Komunitné záhrady na Slovensku: Pestujme jedlo namiesto trávnikov

Pestujme jedlo namiesto trávnikov Ďalší udržateľný prístup vystihuje slogan z obrázku „Pestujme jedlo, nie trávnik!“. Je rozumnejšie behať každý víkend za hučiacou kosačkou na prehnojenom a striekanom trávniku? Alebo si dopestovať čo najzdravšie potraviny? Ak človek nemá „po ruke“ vlastnú záhradku, môže si so susedmi, priateľmi a známymi založiť záhradu komunitnú.

V mestách po Slovensku už jestvujú viaceré komunitné záhrady, v ktorých sa ľudia snažia si pohodlne dopestovať zdravé potraviny vo svojom okolí (aj podľa permakultúrnych princípov). Často to môže byť výhodné aj pre samosprávy, ktoré môžu ušetriť za starostlivosť o priestory. Budovanie komunity je ďalším pozitívnym prvkom, napríklad susedia si môžu vypožičať nástroje, vypomôcť pri prácach alebo darovať veci, napríklad na podujatí Zóna bez peňazí.

Nezanedbateľný je aj terapeutický účinok „rýpania“ sa v zemi.
Záhradkárčenie je lacnejšie ako terapia a navyše získate paradajky.

Komunitné záhrady" Viac ako len módna záležitosť?

Komunitné záhrady nie sú len módnou záležitosťou, ale majú aj potenciál podporovať miestnu ekonomiku a zapájať vylúčené skupiny obyvateľov (s nízkymi príjmami) a zvýšiť ich zručnosti a sebestačnosť. Inšpirujúce príklady si môžete pozrieť v týchto videách:
* Ron Finley - Komunitné záhrady v Los Angeles
* Stephen Ritz: Zelený učiteľ v južnom Bronxe
* Pam Warhurst: Ako môžeme jesť krajinu okolo seba

a prečítajte si ako môže pôda pomôcť sociálne vylúčeným a prispieť k sebestačnosti.

Znížovanie závislosti na rope

Komunitné záhrady ako aj iné formy lokálneho pestovania potravín nevyžadujú (tak veľkú) prepravu a tým môžu šetriť emisie CO2, cesty i finančné prostriedky. Celkom pekným príkladom je adaptácia Kuby na výpadok ropy (dokument online tu). Využili tam permakultúrne (organické) pestovanie a modely mestských záhrad a zvýšili tým zamestnanosť i kvalitu potravín.

Komunitné a prírodné záhrady na Slovensku

Odporúčame tento článok: Rozvíjajúce sa občianstvo môže kvitnúť v komunitných záhradách a pre aktuálne informácie: Facebook stránku Komunitné záhrady v Bratislave. Neprehliadnite ani náš zoznam komunitných záhrada na Slovensku..

Zoznam komunitných a prírodných záhrad na Slovensku

(Ak viete o ďalších, dajte nám vedieť.)
Banská Bystrica: Komunitná záhradka a Záhrada - Centrum nezávislej kultúry
Bratislava: Komunitné záhrady v Bratislave , Krasňanský zelovoc , Mobilné záhrady, Vodárenská komunitná záhrada - Komunitné záhrady OZ Živica , Jedlé mesto , Zelená záhradka , Na streche / Pod pyramídou , Komunitná viacgeneračná záhrada ZŠ Sibírska , Komunitná záhrada Vinohrady BA , Komunitná záhrada FSEV Univerzity Komenského , Dobrá myseľ - Prírodovedecká fakulta UK, Ružinov - Ostredky,
Družstevná pri Hornáde: Prírodná záhrada OZ Sosna
Kežmarok: Komunitná záhrada pri turbíne
Košice: Komunitná záhrada KVP
Nitra: Hidepark
Piešťany: Komu­nit­ná záhrada - OZ Sieť dobra
Spišská Nová Ves: Zázračné Zelené Miesto SNV
Tovarníky: OZ zKRT
Zvolen: Komunitné záhrady OZ Živica
Žilina: Komunitné záhrady v Žiline

Neprehliadnite tieto eko-mapy

Eko mapa
Mapovanie permakultúrnych projektov

Foto: https://www.facebook.com/giveashitaboutnature

,

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.