Lokálna mena Živec

V dnešných Alternatívach doplníme do našej mozaiky lokálnu menu Živec. Tá platí súčasne s eurom a je na euro viazaná. Navyše ak si zameníte eurá za Živce získate 5% naviac. Od apríla 2014 platí nezávisle v Bratislave a vo Zvolene.
Živcami, ktoré sú v pomere jedna ku jednej voľne zameniteľné za eurá a fungujú na podobnom princípe, ako stravné poukážky, platí stále viac obyvateľov Bratislavy. Teraz je v obehu približne 5 000 živcov a do projektu sa zapojilo 40 miestnych obchodov. Ich počet by sa však mohol výrazne zvýšiť po spustení elektronickej formy platieb, ktorú preferuje veľa zákazníkov.
„Budúci rok plánujeme spustiť aj elektronický živec. Spoločnosť Factory 4 solutions nám bezplatne poskytla technológiu pre tento účel a my veríme, že lokálnu menu to ešte viac naštartuje,“ upresnil Juraj Hipš, riaditeľ neziskovej organizácie Živica, ktorá projekt realizuje.

Živec ostáva vo svojom meste a podporuje jeho sebestačnosť

Vďaka živcu ostáva viacej peňazí vo vašom meste (Bratislava a Zvolen), čím sa podporuje jeho vyššia sebestačnosť a buduje väčšia nezávislosť od externých zdrojov. Živce obiehajú vo vašej komunite namiesto toho, aby odtekali mimo ňu. Živce ostávajú v lokálnej ekonomike, ľudia ich používajú znovu a znovu, čím vytvárajú viac hodnôt pre svoju komunitu.

Živec podporuje miestne obchody a podporuje miestne vzťahy

Živec je komunitnou menou, spája ľudí a umožňuje im vyjadriť podporu svojmu mestu. Živec vytvára priamy kontakt medzi miestnymi podnikmi a ich zákazníkmi, čím rozvíja osobnejšie vzťahy a prepojenia. Posilňuje solidaritu medzi miestnymi zákazníkmi a podnikmi. Živec pomáha aj životnému prostrediu – lokálny nákup znamená menej prepravy. A teda pravdepodobne aj menej znečistenia a zaťaženia ciest.

Používaním živcov podporujete rozvoj miestneho podnikania

Výnosy, ktoré sa získajú používaním živcov, sa využijú pre bezúročné mikroúvery, o ktoré môžu požiadať miestni podnikatelia, ktorí akceptujú platbu živcom.
Zapojenie sa do system Živca je výhodné aj pre miestnych podnikateľov:
„Pre podnikateľov to bude znamenať reklamu a zároveň ukážku toho, že fungujeme v tomto meste a chceme tu čo najviac podporovať miestnu ekonomiku, pretože aj podnikatelia si môžu medzi sebou reálne platiť živcami,“ doplnil Juraj Hipš.

A prečo lokálna mena aj vo Zvolene?

Dôvodom prečo sa tento projekt okrem Bratislavy paralelne spustil aj vo Zvolene je to, že Centrum Živica sa nachádza v neďalekej Záježovej. „Vo Zvolene už fungujeme veľmi dlho, máme úzku spoluprácu s Technickou Univerzitou. Naša spolupráca bola doteraz vždy výborná, tak sme sa rozhodli Zvolen opäť podporiť. Skúsime tu pilotne ukázať okrem Lokálnej meny aj Komunitnú záhradu a Mestské včely. Reálne je to o tom, že tieto projekty nemusia fungovať len vo veľkej Bratislave. Aj Zvolen má obrovský potenciál, má aj ľudí, ktorí dokážu ukazovať alternatívne cesty,“ vysvetlil na záver Juraj Hipš z Centra Živica.

“Podporiť miestnu ekonomiku sa rozhodli aj v ďalších mestách, projekt preto plánuje expandovať a odovzdať aj ďalším skúsenosti s realizáciou a fungovaním alternatívnej meny. Z viacerých miest, ktoré sa chcú do projektu tiež zapojiť, vybrali autori niekoľko pokračovateľov. Zavedenie živca a jeho dopad na lokálnu ekonomiku si čoskoro budú môcť vyskúšať v Piešťanoch, Žiline, Banskej Bystrici a Nitre.”

Viac informácií o lokálnej mene Živec nájdete (tu) a v odkazoch nižšie.

Zaujíma Vás ako podporiť miestnu ekonomiku?

Pozrite si brožúru: Ako podporiť miestnu ekonomiku? Lokálny multiplikátor 3: jednoduchý ukazovateľ vášho prínosu pre miestnu ekonomiku

Alternatívy v piatok na Facebooku: http://bit.ly/Alternativy
Pozrite si aj iné Udržateľné miestne projekty !

Použité zdroje a viac informácií:

http://www.zivica.sk/lokalna-mena/
https://www.facebook.com/pages/Lok%C3%A1lna-mena-%C5%BEivec/140157341676...
http://www.zivica.sk
http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/325185-zivcom-zaplatia-bratislavc...
http://zvolen.dnes24.sk/vo-zvolene-vznikne-doplnkova-mena-zivcom-sa-bude...
Lokálne meny, lokálne obchodné systémy a ich stabilný základ
Lokálne meny na portále Iná Ekonomika
Časová banka (Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Zvolen, Žilina.. )

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.