PZ-CEPA

Energoportál

Podporte-nas

Facebook CEPA

Organizácie spustili verejnú výzvu FAKT NIE LNG proti výstavbe LNG terminálu v Bratislave

štvrtok, 17 jún 2021 12:34

Greenpeace Slovensko spolu s organizáciami Priatelia Zeme - CEPA, Znepokojené matky a Z lavíc do ulíc dnes spustili verejnú výzvu, ktorou môžu obyvatelia vyjadriť nesúhlas s plánovanou výstavbou  terminálu so skvapalneným zemným plynom (LNG) v Prístave Bratislava. Podľa organizácií je výstavba novej fosílnej infraštruktúry v rozpore so snahou splniť klimatické záväzky a predstavuje nezodpovedné správanie voči budúcim generáciám.

 

,,V nadväznosti na nedávny protest proti rozširovaniu fosílnej infraštruktúry priamo pred budovou Ministerstva dopravy sme chceli dať touto cestou možnosť aj verejnosti, aby mala sama priestor vyjadriť svoj nesúhlas s plánovanou výstavbou LNG terminálu. Našim cieľom by malo byť riešiť a nie prilievať olej do ohňa klimatickej krízy podporou fosílneho plynu,” povedala Katarína Juríková za organizáciu Greenpeace Slovensko.

,,Celý tento projekt nedáva vôbec zmysel. Na jednej strane na Slovensku politici deklarujú, ako chápu potrebu riešiť klimatickú zmenu a na druhej strane pripravujeme rozvoj infraštruktúry pre fosílne zdroje. Takéto investície nie sú na pár rokov ale na desaťročia. A ted aj na čas, kedy už máme naozaj radikálne zredukovať používanie fosílnych palív. Aj tých prechodných, akým je plyn. Akokoľvek sa ešte dnes bez neho nezaobídeme, stále zostáva fosílnym zdrojom, a jeho používanie treba postupne utlmovať a nie rozvíjať,” povedala Lucia Szabová za Znepokojené Matky.

,,OSN odporúča znížiť emisie metánu o 45 % do roku 2030 na to, aby sme ochránili klímu. Musíme preto okamžite zastaviť podporu z verejných zdrojov pre fosílny plyn od kotlíkových dotácií až po LNG terminál v bratislavskom prístave,” dodal Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.

https://www.mojapeticia.sk/campaign/verejna-vyzva-proti-vystavbe-lng-terminalu-v-bratislave/ff9b6690-1556-454b-bc3e-432919cadaf2 

V prípade záujmu o viac informácií, nás kontaktujte:

  • Katarína Juríková, Greenpeace Slovensko
  • Juraj Melichár, Priatelia Zeme-CEPA
  • Katarína Slováková, študentský kolektív Z lavíc do ulíc
  • Lucia Szabová. Znepokojené matky

eu-flag.jpgTáto stránka bola vytvorená s podporou Európskej únie a Open Society Foundation. Poskytovatelia finančného príspevku nenesú zodpovednosť za prezentované názory. Za obsah zodpovedajú výlučne Priatelia Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network a nemôže byť za žiadnych okolností považovaný za názor Európskej únie.

Search