PZ-CEPA

Energoportál

Podporte-nas

Facebook CEPA

PRIESKUM: Slováci riešia klímu stále viac, politici zatiaľ veľmi málo

pondelok, 06 máj 2019 09:31

Podľa veľkého europrieskumu nás trápia problémy životného prostredia a udržateľného rozvoja, dokonca sa podľa nich rozhodujeme, koho voliť. Väčšina politických strán však otázky ku klimatickým témam odignorovala. 

BRATISLAVA 30.4.2019 - Slovákom na ochrane životného prostredia záleží, našim politikom už menej. Vyplýva to z dvoch online prieskumov k voľbám do europarlamentu so zameraním na environmentálne a klimatické témy.
Prvý z nich realizovala na základe požiadavky Európskej nadácie pre klímu (European Climate Foundation - ECF) spoločnosť Ipsos MORI Observer v januári 2019. Svoje odpovede poskytlo 2000 Slovákov a Sloveniek vo veku od 18 do 50 rokov, ktorí označili za aspoň trochu pravdepodobné, že v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu pôjdu voliť. Cieľom prieskumu bolo preveriť citlivosť verejnosti na otázky ochrany životného prostredia. Zámerom bolo pochopiť, za aké dôležité pokladajú potenciálni voliči v súčasnosti otázky ochrany životného prostredia a do akej miery si želajú, aby sa politické strany na ne zamerali v nasledujúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Okrem Slovenska prieskum uskutočnili aj v ďalších desiatich členských štátoch EÚ – v Rakúsku, Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku, Španielsku a Holandsku.
Druhý prieskum uskutočnila formou online dotazníka Slovenská klimatická iniciatíva (SKI). Tá oslovila s otázkami k postojom a riešeniam klimatických tém všetky politické strany, ktorých preferencie sa pred voľbami do EP pohybovali nad hranicou 5 %. Z politických subjektov SMER-SD, SNS, MOST-HÍD, SaS, Sme rodina, OĽANO, ĽSNS, KDH, Progresívne Slovensko, SPOLU-Občianska demokracia a SMK dotazník vyplnili len štyri. Mali na to pritom takmer dva mesiace. „Klimatická zmena je téma, ktorá začína plniť námestia, vážnosť situácie si uvedomuje čoraz viac ľudí. Z veľkého európskeho prieskumu je zrejmé, že aj Slováci nasledujú tento trend a prestali si pred environmentálnou problematikou zakrývať oči. Preto nás veľmi prekvapil slabý záujem politických strán prezentovať svoje názory a riešenia, navyše pred voľbami do Európskeho parlamentu,“ uviedol zakladajúci člen SKI a predseda Správnej rady platformy Budovy pre budúcnosť Peter Robl. „Prieskum pritom ukazuje, že slovenskí voliči by ocenili, ak by sa politické strany témou klimatickej zmeny zaoberali, hovorili o nej a navrhovali konkrétne opatrenia a politiky, najmä pokiaľ ide o modernizáciu budov, obnoviteľné zdroje energie, energetickú chudobu alebo adaptačné opatrenia,“ dodal. Na otázky v prieskume SKI odpovedali Norbert Kurilla (Most-Híd), Martin Hojsík (koalícia Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia), Karol Galek (Sloboda a Solidarita) a Monika Beňová (SMER-SD). Všetci štyria kandidáti na poslancov do EP sa zúčastnili aj na verejnej debate Eurovoľby a klimatické otázky, ktorú organizovala SKI v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

Ochrana prírody je pre Slovákov rovnako dôležitá ako stopka daňovým podvodom

Rozsiahly europrieskum predpovedá medzi Slovákmi a Slovenkami vyšší záujem o eurovoľby ako tomu bolo v roku 2014, keď účasť dosiahla len 13 percent. Až 54 % opýtaných označilo za vysoko alebo veľmi vysoko pravdepodobné, že vo voľbách 2019 pôjde voliť. Pre 81 % opýtaných je v nadchádzajúcich eurovoľbách dôležité, aby politické strany zastavili daňové podvody. Rovnaký počet ľudí označuje za dôležité, aby strany chránili životné prostredie, živočíchy a prírodu. Až 80 % chce, aby strany znížili znečistenie ovzdušia, 66 % považuje za dôležité
znížiť migráciu.
Pokiaľ ide o osobné obavy Slovákov, na prvom mieste je korupcia politikov (43 %). Opýtaní majú strach aj zo zlej zdravotnej starostlivosti (33 %), nie sú spokojní ani so všeobecným stavom politiky (32 %). K najčastejším obavám patrí aj chudoba (30 %) alebo inflácia a vysoké ceny (26 %). Znečistenie prostredia figuruje na ôsmom mieste (13 %).
Pri rozhodovaní, komu vhodia Slováci svoj hlas, zaváži vo veľkej miere téma poľnohospodárstva. Až 87 % účastníkov prieskumu označilo ratingom 4 alebo 5 z piatich, že je pre nich dôležité, aby nimi volená strana
presadzovala práve udržateľnosť poľnohospodárstva. Na druhom až štvrtom mieste je s 85 % snaha znižovať nezamestnanosť, ceny benzínu a elektriny a bránenie teroristickým útokom. S 84 percentami nasleduje bránenie
dňovým únikom a ochrana životného prostredia, živočíchov a prírody.

Oba prieskumy vrátane odpovedí kandidátov na europoslancov sú k dispozícii k nahliadnutiu na webovej stránke www.klimatickainiciativa.sk

eu-flag.jpgTáto stránka bola vytvorená s podporou Európskej únie a Open Society Foundation. Poskytovatelia finančného príspevku nenesú zodpovednosť za prezentované názory. Za obsah zodpovedajú výlučne Priatelia Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network a nemôže byť za žiadnych okolností považovaný za názor Európskej únie.

Search