PZ-CEPA

Energoportál

Podporte-nas

Facebook CEPA

Opatrenia na zelený reštart netreba vymýšľať, organizácie predstavili niekoľko z nich

štvrtok, 07 máj 2020 09:26

Tlačová správa 7. mája 2020

Environmentálne organizácie a iniciatívy[1] venujúce sa oblastiam klimatickej zmeny vypracovali niekoľko návrhov na to, ako aplikovať reštart slovenskej ekonomiky v súlade s klimatickými opatreniami. Návrhy na riešenia v štyroch oblastiach dnes poslali predsedovi vlády Igorovi Matovičovi a viacerým členom vlády. Podľa organizácií existuje množstvo pripravených postupov, ako priniesť Slovensku dlhodobú stabilitu a udržateľné smerovanie, ktoré zabezpečí odolnosť systému na krízové situácie a podporí rôznorodé investície na naštartovanie ekonomiky.

 “Zelený reštart ekonomiky môže byť vnímaný ako veľká neznáma, pritom ide často o opatrenia, ktoré mimovládne organizácie v jednotlivých oblastiach presadzujú už dávnejšie. Nemusíme vymýšľať koleso. Klimatické opatrenia majú v sebe zakomponované ekonomické a sociálne prvky od samého začiatku. Ich snahou je pozerať sa na zmeny vo fungovaní ekonomiky v dlhodobejšej rovine a pripravujú sa tak, aby reflektovali najväčšiu krízu, akej ako ľudstvo čelíme - klimatickú krízu a úbytok biodiverzity.” povedala Katarína Juríková z Greenpeace Slovensko.

Návrhy predstavili organizácie zatiaľ v štyroch oblastiach: energetika, obnova budov, vodozádržné opatrenia a poľnohospodárstvo. Materiál zaslaný členom vlády je stručným súhrnom na ekonomiku pozitívne pôsobiacich opatrení, ktoré vedia organizácie podrobnejšie predstaviť.

Všetci chceme, aby bolo Slovensko pripravené na výzvy, ktoré prichádzajú, či už je to pandémia alebo klimatická kríza. Nemôžeme, žiaľ, márniť čas a preto by bolo dobré využiť príležitosť a spojiť tieto úsilia. Kvalitná obnova budov, premena  uhoľného a iných regiónov, zachytávanie vody v krajine i mestách a prírode blízka premena poľnohospodárstva sú opatrenia, ktoré sú odpoveďou, ako na to,” povedal Juraj Melichár z Priateľov Zeme CEPA

Organizácie upozorňujú, že takéto opatrenia nie sú jediné, ktoré sa dajú aplikovať.

Teraz sme pripravili len štyri oblasti na ilustráciu ale je ich viac. Klimatická kríza je previazaná so širokým spektrom oblastí a existuje množstvo riešení, ktoré sa nám oplatia a to aj z dlhodobého hľadiska. Chceme naštartovať dialóg s vládou, pretože na Slovensku je množstvo odborníkov a odborníčok, ktorí chcú a vedia na  týchto opatreniach konštruktívne spolupracovať,” doplnil Juraj Melichár z Priateľov Zeme-CEPA.

Organizácie už pred dvoma týždňami vyzvali premiéra, aby podporil zelený reštart aj na pôde Európskej únie. Práve slovenské a európske smerovanie a záväzky voči budúcim generáciám sú ďalšími dôvodmi pre zelený reštart nášho hospodárstva.

Tým hlavným dôvodom pre spojenie ekonomického reštartu s environmentálnymi opatreniami je však postupujúca klimatická kríza a vážny úbytok biodiverzity. Teda zmeny systémov, na ktorých sme ako ľudstvo závislí a ich následkami bude trpieť celá spoločnosť, vrátane ekonomiky. A na riešenie týchto problémov nám rapídne dochádza čas,” uzavrela Katarína Juríková.

Pozrite si návrhy na riešenia v oblastiach:
1. Obnova budov: podpora energeticky efektívnej obnovy budov
2. Voda: služby, hospodárenie a zadržiavanie vody
3. Udržateľná energetika
4. Udržateľné pôdohospodárstvo

V prípade záujmu o viac informácií kontaktujte:

Znepokojené Matky, Lucia Szabová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0905515934
Priatelia Zeme-CEPA, Juraj Melichár - energetika, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0903473816
Greenpeace Slovensko, Katarína Juríková - poľnohospodárstvo, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0915398120
Združenie Slatinka, Martina Paulíková - vodozádržné opatrenia, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0915811195
Platforma Budovy pre budúcnosť, Katarína Nikodemová,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0908280981

Extinction Rebellion Slovensko, Karolína Gelatičová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Fridays For Future Slovensko, Jakub Hrbáň, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Nestrácajme čas, Oto Hudec, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Slovenská klimatická iniciatíva, Liliana Rástocká, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
ŽIvica, Petra Ježeková, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

[1]CEEV Živica, Extinction Rebellion, Fridays For Future Slovensko, Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme - CEPA, Nestrácajme čas,  platforma Budovy pre budúcnosť, Slovenská klimatická iniciatíva, Združenie Slatinka a Znepokojené Matky

eu-flag.jpgTáto stránka bola vytvorená s podporou Európskej únie a Open Society Foundation. Poskytovatelia finančného príspevku nenesú zodpovednosť za prezentované názory. Za obsah zodpovedajú výlučne Priatelia Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network a nemôže byť za žiadnych okolností považovaný za názor Európskej únie.

Search